Puslapio versija spausdinimuiSpausdinti

Naujienos

 
2017.09.28

Seimas kontroliuos kariuomenės pirkimus

Rugsėjo 22 d. vykusiame Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovų susitikime su Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Vytautu Baku aptarti svarbiausi Lietuvos nacionaliniam saugumui ir verslui kylantys iššūkiai. Pasak LVK prezidento V. Sutkaus, tokiai visos šalies mastu strategiškai svarbiai sistemai būtinas deramas atvirumas verslui. V.Sutkaus teigimu, vienas pirmųjų žingsnių pokyčių link galėtų būti skaidresni ir konkurencingesni viešieji pirkimai.

„Tiek nacionaliniam saugumui, tiek Lietuvos verslui labai svarbu, kad į viešuosius pirkimus įsitrauktų kuo daugiau įmonių – taip būtų užtikrintas skaidrumas ir aukščiausia prekių ar paslaugų kokybė. Kita vertus, matome, kad Krašto apsaugos sistemoje yra pernelyg daug perkančiųjų organizacijų, o darbas organizuojamas neefektyviai, funkcijos dubliuojamos. Siekiant geresnių rezultatų, sistema privalo būti skaidresnė, o vietos verslas – labiau įtraukiamas į konkursus. Tarp verslo ir karinių struktūrų privalo vykti dialogas“, – teigė V. Sutkus.

Glaudesnio bendradarbiavimo idėjai pritaręs Komiteto pirmininkas patikino, jog krašto apsaugos politika yra visą visuomenę vienijanti sritis, todėl būtina parengti ilgalaikę nacionalinę strategiją bei skaidrinti pirkimus.

„Komitete siekėme, jog krašto apsaugos pirkimais rūpintųsi viena agentūra, šioje srityje būtų vykdoma didesnė parlamentinė kontrolė. Vienos agentūros, kuri rūpinsis KAS viešaisiais pirkimais, įsiteigimas leis užtikrinti skaidrumą, o būtent skaidrumo siekis yra vienas iš mūsų prioritetų“, – kalbėjo V. Bakas. Pasak V. Sutkaus, verslininkai palaiko pastangas turėti vieningą įsigijimo agentūrą.

Taip pat LVK prezidentas atkreipė dėmesį į pavojų, kurį nacionaliniam saugumui kelia Seimui pateikti svarstyti Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimai, kuriais pasinaudoję smulkieji akcininkai gali paralyžiuoti strategiškai svarbių įmonių veiklą.

„Siūlomi Akcinių bendrovių įstatymo keitimai taip išplėstų smulkiųjų akcininkų teises, jog jie galėtų gauti visą informaciją, susijusią su bendrovės veikla. Viena vertus, tai pakankamai problemiška konkurencijos atžvilgiu, nes dalį įmonių akcijų įsigytų konkurentai vien tam, kad gautų priėjimą prie konkurentų komercinių paslapčių, tačiau dar svarbesnis čia yra nacionalinio saugumo klausimas – tokioms strateginėms įmonėms, kaip, pavyzdžiui, „Klaipėdos nafta“, energetikos įmonės kyla reali grėsmė dėl galimo jų veiklos paralyžiavimo, nes strateginėse įmonėse smulkusis akcininkas, kuris gali būti ir iš nedraugiškos valstybės, gali gauti visus dokumentus, taip pat blokuoti valdybos sprendimus ar kitaip trukdyti bendrovės veiklai“, – teigė V. Sutkus.


Kviečiame apsilankyti
 
Nacionaliniai partneriai: