Nuo birželio 1 d. Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) generalinio direktoriaus pareigas pradėjo eiti Andrius Nikitinas. Pastaruosius dešimt metų LR Komercijos atašė Jungtinėje Karalystėje dirbęs A.Nikitinas LVK generalinio direktoriaus pareigas perėmė iš Algimanto Akstino.

„Prie LVK administracijos vairo stoja patyręs ir užsienio verslo aktualijas puikiai išmanantis bei ilgametę tarptautinę patirtį skirtingose organizacijose turintis A. Nikitinas. Jo žinios bei kompetencijos leis ne tik didinti konfederacijos veiklų tarptautiškumą, bet ir smarkiai praplėsti konfederacijos nariams itin aktualių paslaugų spektrą, aktyviau konsultuoti eksporto bei investicijų užsienio rinkose klausimais“, – sako LVK prezidentas Valdas Sutkus.

Pokyčiai ir darbai jau suplanuoti

A. Nikitinas anksčiau yra dirbęs ne tik LR Komercijos atašė Jungtinėje Karalystėje, bet ir Lietuvos banko strategijos ir koordinavimo skyriaus vyriausiuoju ekonomistu, taip pat ėjęs „Lietuvos žinių“ generalinio direktoriaus pareigas. Aukštąjį išsilavinimą jis įgijo Lietuvos bei Didžiosios Britanijos aukštosiose mokyklose.

„Ne tik labai vertinu galimybę prisidėti prie LVK veiklos, bet ir aiškiai matau, kokius žingsnius konfederacija gali žengti, kad taptų vertinga platforma, padedančia Lietuvos verslui pasiekti užsienio rinkas, plėsti savo veiklą ir jose įsitvirtinti. Kad toks interesas yra ir jis nuolat auga, aiškiai mačiau dirbdamas komercijos atašė. Lietuviški produktai ir paslaugos tikrai skinasi  kelią, randa savo pirkėjus, ne tik Europos šalių, bet ir tolimų kraštų rinkose. Ir augimas gali būti dar spartesnis, jei įmonės bus gerai informuotos ir gaus visą reikalingą praktinę informaciją, kontaktus bei patirtį. Tai vienas pagrindinių tikslų, kuriuos sau keliu“, – sako naujasis LVK generalinis direktorius.

Pasak jo, per dešimtmetį užmegzti glaudūs ir Lietuvos verslui aktualūs ryšiai su tarptautinėmis verslo organizacijomis, geras žengimo į rinką praktinių procesų suvokimas bei turimos žinios leidžia ne tik padėti tiesti kelius į užsienio rinkas Lietuvos įmonėms, bet ir objektyviai įvertinti, ko reikia užsienio kapitalo įmonėms, kad tiek Lietuva, tiek tolimesnės rytų rinkos taptų patrauklios investicine prasme.

„Matau, kad tikrai galime būti ta institucija, kuri taptų patikima partnere Vakarų įmonėms, norinčioms investuoti tiek Lietuvoje, tiek ir siekiančioms žengti į toliau esančią rytų rinką. Mes jau esame aktyvus Lietuvos valdžios institucijų partneris, puikiai žinantis ir nuolat siūlantis, kaip gerinti investicijoms reikalingą infrastruktūrą bei verslo aplinką. Būtent toks aktyviai verslo interesus atstovaujantis abiejų šalių partneris LVK ir toliau siekia būti“, -įsitikinęs A. Nikitinas.

Anot generalinio direktoriaus, nemažiau už planuojamus pokyčius LVK svarbu išlaikyti ir veiklos tęstinumą, o vasarai didžioji darbotvarkė jau suplanuota.

„Pirmieji trys darbai, kuriuos esu pristatęs ir kurių ėmiausi – didinti LVK narių skaičių, nes matau tam pakankamai didelį potencialą. Taip pat sieksiu išplėsti jiems siūlomų paslaugų spektrą koncentruojantis būtent į tarptautiškumą ir eksporto skatinimą. Taip pat suaktyvinti konfederacijos komisijų veiklą ir toliau dalyvauti svarstant bei teikiant siūlymus dėl svarbiausių šalies socioekonominių pokyčių, tokių kaip pensijų ar mokesčių reforma“, – planus atskleidžia LVK generalinis direktorius.

Brexit ir emigracija

Pasak A.Nikitino, nors pastaruoju metu itin daug kalbama apie tai kaip Europą, o kartu ir Lietuvą, paveiks „Brexit“, iš tiesų itin didelių pokyčių ar sukrėtimų neįvyks.

„Mano galva „Brexit“ ne taip jau daug ką pakeis. Tai labiau psichologinis naratyvas, nes realybėje matome, kad dvišaliai verslo santykiai tarp Jungtinės Karalystės ir Lietuvos pastaruoju metu kaip tik tampa kur kas aktyvesni. Buvo baiminamasi atsitraukimo, rinkų praradimo, o vyksta priešingi procesai. Ir, tiesa sakant, esu šalininkas tos pozicijos, kad sveikas protas ir ekonominė logika nugalės, o verslas „Brexito“ iššūkį įveiks be didesnių problemų“, – sako LVK generalinis direktorius.

Viena pagrindinių problemų, su kuriomis susiduria verslas Lietuvoje, – darbuotojų stoka bei emigracijos mastai. Tačiau, A. Nikitino teigimu, optimizmas, jog pavyks susigrąžinti visus išvykusius yra gerokai perdėtas, tad daugiau pastangų derėtų skirti darbo migracijos sąlygų gerinimui ir LVK čia gali būti Vyriausybės bei verslo partneris.

„Daug ir artimai bendravau su išeivių bendruomene Jungtinėje Karalystėje, žinau, kuo jie kvėpuoja, ir reikia pripažinti, kad dalis jų nori ir yra pasiryžę grįžti į Lietuvą. Tačiau tik dalis ir tikrai nebūtinai didžioji. Tuo tarpu kiti savo gyvenimą mato ten. Žinoma, turime dėti pastangas sukurti tokias sąlygas, kad emigravusieji norėtų grįžti, tačiau iš esmės turime pripažinti faktą, kad be imigracijos, be darbo jėgos iš kitų šalių, mes ilgainiui neišsiversime. Ir tai patvirtina kitų šalių patirtis. Esu tikras, kad vietos Lietuvoje tikrai užteks visiems, bet patrauklias galimybes čia atvykti dirbti ir gyventi turi turėti ir trečiųjų, ne ES šalių piliečiai“, – reziumavo A. Nikitinas.

Apie LVK:

Lietuvos verslo konfederacija yra didžiausia paslaugų, prekybos ir aukštųjų technologijų įmones vienijanti verslo organizacija Tarptautinių prekybos rūmų (International Chamber of Commerce – ICC) oficiali atstovė Lietuvoje ir Pasaulio rūmųfederacijos (World Chamber Federation) dalyvė. Konfederacija atstovauja 29 verslo asociacijoms ir 3,5 tūkst. įmonėms, kurios drauge sukuria apie ketvirtadalį Lietuvos BVP. Šios įmonės yra sukūrusios 200 tūkst.darbo vietų – tai sudaro 15 proc. iš visų 1,3 mln. Lietuvos dirbančiųjų. Pagrindinės organizacijos narių verslo sritys: aukštosios technologijos, mokslas ir švietimas, teisės, finansų, logistikos ir kitos paslaugos.   

Panašūs įrašai