Lietuvos bankų asociacijai (LBA) priklausančios finansų ir kredito įstaigos priėmė sprendimą atidėti paskolų mokėjimus įmonėms, susiduriančioms su sunkumais dėl COVID-19 pandemijos. 

Vyriausybės numatytos paramos ekonomikai priemonės vis dar realiai nepradeda veikti. Tuo tarpu šalies bankai įsipareigojo įmonėms atidėti paskolų mokėjimus nekeisdami sutarčių sąlygų ir palūkanų, iki 6 mėnesių. Moratoriumas bus taikomas verslo paskoloms, kurių suma vienai įmonių grupei sudaro iki 5 mln. eurų. Moratoriumo taikymo sritis – plati, kadangi nurodyto dydžio paskolas turi absoliuti dauguma kredito įstaigų verslo klientų: jos sudaro apie 95 proc. visų verslo kreditavimo sutarčių skaičiaus

 „Tai labai sveikintinas žingsnis. Labai svarbu, jog bankai solidariai įdeda savo indėlį bendroje kovoje su pandemijos sukelta ekonomine krize. Reikia tikėtis, jog tai padės paspartinti ir vyriausybės paramos verslui priemones“, – teigia Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus bei priduria, kad paskolų atidėjimas įmonėms šiuo metu yra itin reikšminga pagalba, nes paskolų mokėjimas yra viena svarbiausių išlaidų eilutės dalių greta tokių kaip atlyginimai, mokėjimai tiekėjams ir t.t.

Lietuvos banko atliekamos apklausos rodo, kad dar prieš COVID-19 pandemiją bankai gerokai sugriežtino skolinimo sąlygas verslui, tačiau to paties Lietuvos banko statistika atskleidžia ir tai, jog verslo plėtra pakankamai dažnai vyksta iš skolintų pinigų – 2019 m. bendrame paskolų portfelyje, paskolos įmonėms sudarė apie 45 procentus.

Anot V.Sutkaus, paskolų atidėjimas įmonėms suteiks daugiau optimizmo, nes prieš savaitę LVK atlikta Lietuvos įmonių apklausa aiškiai parodė, jog nesulaukiant beveik jokios pagalbos, nemažai daliai įmonių susiformuoja itin negatyvios nuotaikos dėl ateities ir  jos visiškai atsisako planų kurti naujus gaminius ar paslaugas.

„Konkurencijoje dažniausiai laimi greičiau naujas prekes ar paslaugas kuriančios įmonės. Bet tam, kad būtų kuriamos naujos prekės ir paslaugos, reikalingos investicijos. Todėl verslo plėtra vyksta iš skolintų pinigų. Tačiau iš 337 verslo įmonių, kurias apklausė LVK, net 52 proc. nurodė, jog dėl krizės svarsto atsisakyti investicijų ir 43 proc. teigė, jog neplanuoja kurti, teikti naujų paslaugų  ar gaminių 2020 metais. Akivaizdu, jog tokie sprendimai susiformuoja, kai įmonėms reikšmingai mažėja pajamos ir jos negauna pagalbos. Neabejoju, jog paskolų mokėjimo atidėjimas įmonėms taps apčiuopiama pagalba ir bent šiek tiek pakeis niūrias nuotaikas šiuo sunkiu laikotarpiu“, – teigia LVK prezidentas.

LBA narių moratoriumas įsigaliojo 2020 m. balandžio 24 d. ir galios iki 2020 m. liepos 1 d.

Kaip skelbia LBA, moratoriumą pasirašiusių finansų bei kredito įstaigų verslo klientai juo pasinaudoti galės raštu kreipęsi į savo finansų paslaugų teikėją. Atidėjimo laikotarpiu liks mokėti tik palūkanas ar kitus periodinius mokėjimus.

Individualiai bus sprendžiama tik dėl tų klientų, kurie neatitinka moratoriumo sąlygų arba jau iki 2020 m. kovo 16 d. turėjo reikšmingų įsipareigojimų vykdymo vėlavimų ar nemokų.

Panašūs įrašai