
Lietuvos Respublikos Seimas vakar priėmė Konkurencijos įstatymo pakeitimus, kurie, verslo bendruomenės vertinimu, žymi esminį lūžį konkurencijos priežiūros politikoje. Pakeitimai įtvirtina Konkurencijos tarybos pareigą konsultuoti verslą dėl konkurencijos teisės taikymo bei keičia baudų apmokėjimo tvarką, leidžiančią verslui, kol vyksta teisinis ginčas, išvengti žlugdančios finansinės naštos.
Lietuvos verslo konfederacija (LVK) teigia, kad šie sprendimai padės kurti brandesnę ir efektyvesnę konkurencijos priežiūros sistemą, kurioje prioritetas teikiamas bus konkurencijos pažeidimų prevencijai.
„Nuo kitų metų įsigaliosiantys Konkurencijos įstatymo pakeitimai taps svarbiu pagrindu stiprinti Konkurencijos tarybos ir verslo bendradarbiavimą, siekiant aiškaus ir teisingo konkurencijos taisyklių taikymo. Verslas siekia veikti teisėtai, tad Konkurencijos tarybos pareiga teikti metodines konsultacijas verslo subjektams bei padėti jiems laikytis teisės aktų reikalavimų taps stipriu postūmiu link konkurencijos pažeidimų prevencijos. Taip pat bus išspręsta problema, kai verslui iš anksto reikia sumokėti itin dideles baudas net nesulaukus galutinio teismo sprendimo.“, – teigia LVK generalinė direktorė Ineta Rizgelė.
Iki šiol Konkurencijos tarybos funkcijose nebuvo numatyta metodinė pagalba ar konsultacinė veikla, o tai, anot LVK, yra esminis priežiūros reglamentavimo trūkumas. Dėl to rinkos dalyviai dažnai likdavo vieni interpretuodami sudėtingus teisės aktus, o neapibrėžtumas tapdavo prielaida klaidoms, kurios galėjo baigtis didelėmis sankcijomis.
„Verslui svarbus aiškumas, kurį daugelyje sektorių užtikrina konsultacinė priežiūros praktika. Tačiau konkurencijos srityje iki šiol vyravo daugiau baudimo, nei prevencijos logika. Šiandien priimtas sprendimas turi potencialo grąžinti pusiausvyrą“, – akcentuoja I. Rizgelė.
Kartu su konsultavimo pareigos įtvirtinimu, Seimas sprendė ir itin skaudžią verslui problemą – baudų apmokėjimo tvarką apskundus Konkurencijos tarybos sprendimą. Iki šiol net ir pateikus skundą teismui, ūkio subjektai privalėjo per tris mėnesius sumokėti visą paskirtą baudą. Tai ypač skaudžiai paveikdavo mažas ir vidutines įmones, kurios dėl tokios finansinės naštos dažnai netekdavo galimybės tinkamai gintis teisme.
„Pagal galiojusią tvarką, verslo subjektas pirmiausia buvo nubaudžiamas, o tik vėliau įgydavo teisę gintis teisinėmis priemonėmis, nors teisinėje valstybėje yra įprasta, kad kaltumas ar nekaltumas įrodomas teisme. Smulkiam ir vidutiniam verslui skiriamos maksimalios baudos, kurias privalu sumokėti iš karto, tampa nepakeliama finansine našta, kuri riboja teisę į efektyvią gynybą. Seimo priimti pakeitimai padės išvengti blogiausių scenarijų – nuo kitų metų, apskundus KT nutarimą teismui, bus stabdomas pusės paskirtos baudos ir atitinkamos palūkanų dalies priverstinis išieškojimas iki galutinio teismo sprendimo“, – sako I. Rizgelė.
Pasak LVK, tai proporcingas ir logiškas sprendimas, kuris leidžia suderinti priežiūros institucijos efektyvumą su nekaltumo prezumpcijos, teisingumo principais. Būtinybė užtikrinti baudos sumokėjimą neturi prieštarauti verslo teisei į gynybą teisme.
Naujos įstatymo nuostatos, verslo nuomone, sudaro prielaidas formuoti konstruktyvų santykį tarp priežiūros institucijos ir rinkos dalyvių.
„Puikiai suprantame, kad Konkurencijos taryba turi turėti veiksmingas priemones užtikrinti taisyklių laikymąsi. Tačiau pačių griežčiausių sankcijų taikymas iki teismo pažeidžia teisinės valstybės principus, neužtikrina teisingumo ir efektyvios priežiūros. Priimti pakeitimai – tai žingsnis teisinga kryptimi: link labiau subalansuoto, prevencinio ir partneryste grįsto reguliavimo“, – reziumuoja Ineta Rizgelė.
Lietuvos verslo konfederacija tikisi, kad šie pokyčiai taps ilgalaikės priežiūros kultūros kaitos pradžia, o ateityje bus priimti ir kiti sprendimai, kurie dar labiau sustiprins teisinį aiškumą ir skaidrumą konkurencijos teisės taikymo praktikoje.
#VerslasLietuvai