
Dabartinė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pasiūlyta „lango“ pasitraukti iš antrosios pensijų pakopos struktūra numato, kad iš jos pasitraukę gyventojai atgaus vidutiniškai dvigubai mažiau „Sodros“ taškų, nei jiems buvo nuskaityta už į II pakopą pervestą „Sodros“ įmokų dalį. Taip nutiks dėl to, kad investicinę grąžą, uždirbtą už Sodros mokesčių dalį ir valstybės subsidiją pervestas į II pakopos sąskaitą, valstybė nusprendė dabar išmokėti pensijų dalyviui.
1,7 mlrd. eurų investicinės grąžos – tiek šiuo metu yra uždirbta būsimiems Lietuvos pensininkams II pensijų sistemos pakopoje už pervestas „Sodros“ ir valstybės biudžeto įmokų dalis. Remiantis Lietuvos banko (LB) skaičiavimais, jeigu iš II pensijų pakopos pasitrauktų apie 40 proc. dirbančiųjų, vartojimui artimiausiu metu jie išleistų maždaug 670 mln. eurų iš minėtos investicinės grąžos. Tai lems mažesnę „Sodros“ pensiją ateityje, nes už išleistą sumą gyventojams nebus priskaičiuoti „Sodros“ taškai.
Prisiminkime 2019-uosius metus, kai Lietuvos gyventojams buvo suteikta galimybė sugrįžti į „Sodrą“ su visa uždirbta grąža ir visomis įmokomis. Kitaip tariant, prieš šešerius metus „Sodros“ pensija gyventojui buvo pilnai atstatyta. Sukauptos lėšos – įmokos ir investicinis pelnas – nebuvo grąžinamos gyventojui, o pervestos į „Sodros“ biudžetą, kad padengtų būsimos pensijos išmokas. Šios lėšos tapo kolektyvinės sistemos dalimi, o gyventojai vėl įgijo teisę į visą bazinę ir individualią pensijos dalį. Dabartiniai SADM siūlymai tokios galimybės jau nenumato.
Pensijų pakeitimo norma Lietuvoje – viena mažiausių tarp ES šalių
Šių metų pradžioje LB paskelbė šalies pensijų sistemos II pakopos analizę, kurioje išnagrinėjo Lietuvos ir užsienio šalių praktiką, demografinius iššūkius, galimus ateities scenarijus bei sprendimus.
Analizėje konstatuojama, kad šiuo metu vidutinė pajamų pakeitimo norma mūsų šalyje yra apie 47 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Pajamų pakeitimo norma vadinamas žmogaus gaunamos pensijos dydis, lyginant jį su vidutiniu to žmogaus gautu darbo užmokesčio dydžiu. Pavyzdžiui – jei Jūsų atlyginimas „į rankas“ siekia 1300 eurų, tai 47-ies proc. pajamų pakeitimo norma reiškia 611 eurų pensiją iš „Sodros“.
Eurostato tyrimo duomenimis, Lietuvoje agreguota pajamų pakeitimo norma šiuo metu, neskaitant Kroatijos, yra mažiausia visoje Europos Sąjungoje (ES). Pavyzdžiui, Nyderlanduose ir Skandinavijos valstybėse pakeitimo norma siekia 70–80 proc., o Liuksemburge – beveik 100 proc.
Lietuvos Vyriausybė yra paskelbusi strateginį tikslą pasiekti 70-80 proc. siekiančią pajamų pakeitimo normą. Naujieji SADM siūlomi pensijų sistemos pakeitimai šį tikslą visiškai paneigia.
Matematika čia paprasta: leidimas laisvai išsiimti lėšas iš II pakopos bei automatinio įtraukimo naikinimas iš esmės reiškia daugiau pinigų dabar, bet mažiau – išėjus į pensiją.
Išdalinus sukauptas lėšas dabar, lauks sunkūs sprendimai ateityje
LB savo analizėje pripažįsta, kad netgi visiškai nekeičiant dabartinės pensijų sistemos, ją reikšmingai paveiks grėsmingai augantys demografiniai iššūkiai, kuomet vis mažesniam skaičiui dirbančiųjų teks išlaikyti vis daugiau pensinio amžiaus žmonių.
Šios problemos sprendimai yra tik trys: skatinti imigraciją, ilginti pensinį amžių arba didinti „Sodros“ įmokų dydį. Ir dar bus labai gerai, jei turėsime taikyti tik vieną iš šių sprendimų – nes labai tikėtina, kad teks taikyti visus tris. Visa tai, kaip minėta – visiškai nekeičiant šiuo metu Lietuvoje veikiančios pensijų sistemos.
Galima neabejoti, kad atlaisvintas sukauptų lėšų iš II pakopos išsiėmimas bei privalomojo įtraukimo atsisakymas reikš papildomai kaupiančiųjų skaičiaus mažėjimą. Tai reiškia, kad ateityje didesniu būriu pensininkų teks pasirūpinti „Sodrai“. O tam, kad ateities pensininkai gautų bent pusę vidutinio atlyginimo siekiančią pensiją, mokesčiai tiesiog privalės būti didinami.
Valstybės pareiga yra ne tik duoti teisę pasirinkti, bet ir sukurti tokias sistemas, kurios veiktų, net jei žmogus jų sąmoningai nesirenka. Automatinis įtraukimas į pensijų kaupimą, kaip rekomenduoja EK ir jau patvirtino daugelio šalių teigiama patirtis, yra būtent tokia sistema – sauganti žmogų nuo jo paties trumparegiškumo.
Laikas pagaliau patiems sau pripažinti, kad tik papildomas kaupimas gali garantuoti, jog, išėję į pensiją, gausime bent kažkiek daugiau nei minimalią išmoką iš „Sodros“.
#VerslasLietuvai