Gruodžio 4 d. įvyko pirmasis visuomeninės Efektyvios valstybės komisijos (EVK) posėdis. Posėdžio metu buvo nuspręsti pagrindiniai Komisijos veiklos organizaciniai klausimai. Bendru Komisijos narių sutarimu jos pirmininku išrinktas Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis. Taip pat buvo peržiūrėti pirmieji iš įmonių gauti perteklinės biurokratijos pranešimai ir aptarta tolimesnė jų nagrinėjimo kryptis. Nutarta, kad EVK rinksis į posėdžius reguliariai – kas savaitę.
„Gavome pirmuosius įmonių pranešimus apie jų patiriamą perteklinę reguliavimo naštą. Jau dabar matome, kad dalis pranešimų susiję su „buku“ biurokratizmu, kai problemas galima spręsti greitai ir nekeičiant jokių teisės aktų. Kita kategorija sudėtingesnė – tai sisteminis arba įteisintas biurokratizmas ir čia jau reikės teisėkūrinio įsikišimo, todėl naujai Vyriausybei siūlysime sisteminius spendimus. Kaip ir „Teltonika“ pavyzdys parodė – daugiau pranešimų yra teritorijų planavimo srityje“, – apie praėjusią pirmojo posėdžio darbotvarkę ir tolimesnius tikslus kalbėjo išrinktas EVK pirmininkas Andrius Romanovskis.
„Sutarėme, kad komisijos tikslas nėra tapti virtualiu gėdos stulpu ar biurokratijos linčo teismu. Siekdami įgalinti tarnautojus aktyviai prisidėti prie pokyčių, sudarysime galimybę anonimiškai pranešti apie biurokratizmo atvejus, kurie demotyvuoja ir trukdo valstybės progresui. Kviečiame tarnautojus ne tik kelti problemas, bet ir kartu ieškoti sprendimų, kurie padėtų kurti efektyvesnę ir pažangesnę valstybės valdymo sistemą. Lauksime ir pranešimų, ir siūlymų problemoms spręsti“, – ragino Andrius Romanovskis.
Komisijos nariai taip pat aptarė Vyriausybės programos projektą, kuris nemažai dėmesio skiria biurokratizmo mažinimui bei atliepia verslo bendruomenės siūlymą steigti dvišalį socialinio dialogo formatą – programa kalba apie būtinybę steigti Vyriausybinę instituciją biurokratizmo mažinimo klausimu.
„Be politikų partnerystės su verslo bendruomene biurokratizmo problemos neišspręsime. Todėl mūsų galutinis tikslas – nuolatinis dvišalis formatas, kur rekomendacijos dėl biurokratizmo galėtų tiesiai gulti ant Ministro Pirmininko ir Seimo narių stalo“, – teigė A. Romanovskis.
Komisijos nariai sutarė, kad bus analizuojami tik per internetinį portalą www.strigebiurokratijoje.lt pateikti atvejai. Remiantis šiais atvejais, bus tiesiogiai teikiamos rekomendacijos institucijoms dėl bukojo biurokratizmo pavyzdžių ir jų sprendimų, taip pat parengiami teisėkūros pasiūlymai Vyriausybei, siekiant efektyviau kovoti su sisteminiu biurokratizmu. Šiuo metu EVK yra gavusi dvi dešimtis pranešimų apie perteklinę biurokratiją.
Perteklinės reguliavimo naštos atvejus Efektyviai valstybės komisijai siųsti galima per iniciatyvos internetinę svetainę www.strigebiurokratijoje.lt. Įmonės ir viešojo sektoriaus tarnautojai tokius atvejus gali pasirinkti teikti tiek viešai, tiek konfidencialiai.
Efektyvios valstybės komisijos sudėtį sudaro šie 8 verslo atstovai: Andrius Romanovskis, LVK prezidentas, lobistas, VšĮ „Mėlyna ir geltona“ valdybos narys; Dovilė Burgienė, advokatų profesinės bendrijos „WALLESS“ vadovaujanti partnerė, LVK viceprezidentė, Asociacijos „Lyderė“ viena iš steigėjų; Donatas Jurevičius, UAB „Eriadas“ vadovas, LVK viceprezidentas; Rūta Vainienė, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė, ekonomistė; Šarūnas Frolenko, Asociacijos „Lietuvos keliai“ vykdomasis direktorius, Lietuvos lobistų asociacijos valdybos pirmininkas; Eugenija Sutkienė, advokatų profesinės bendrijos „TGS Baltic“ vyresnioji partnerė, UAB „Biotechpharma“ valdybos narė, VšĮ „SOS vaikų kaimai“ valdybos pirmininkė; Mindaugas Statulevičius, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas; Agnė Selemonaitė, Asociacijos „Unicorns Lithuania“ valdybos narė.
Efektyvios valstybės komisija yra verslo bendruomenės LVK iniciatyva įsteigta visuomeninė iniciatyva, kurios pagrindinis uždavinys – kad Vyriausybę ir kitas institucijas pasiektų tiksliai identifikuotos reguliavimo problemos ir siūlomi jų sprendimo būdai.
#VerslasLietuvai