Šiuo metu Ministro Pirmininko įkurta darbo grupė svarsto Nacionalinę energetikos strategiją. Į šį procesą įtraukti įvairių sričių ekspertai, kurie turi įvertinti finansinius modelius ir pateikti kainų scenarijus. Privaloma išklausyti kuo daugiau ekspertų nuomonių, ir nekartoti praėjusios Vyriausybės klaidų, kai svarbiausi sprendimai energetikos srityje buvo priimti į diskusijas neįtraukiant šios srities specialistų. Tai akcentavo Energetikos ministras Jaroslav Neverovič, susitikęs su Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) atstovais. Susitikimo metu taip pat aptarta atsinaujinančių energijos išteklių plėtra, būsto renovavimo programa, šilumos ūkio reguliavimas, skalūninių dujų gavybos perspektyvos.  

„Vyriausybė turėtų kaip įmanoma greičiau išreikšti ilgalaikę poziciją dėl atominės elektrinės projekto ateities, prieš tai įvertinusi visus argumentus dėl užsienio investicijų skatinimo, energetinės nepriklausomybės, aplinkosaugos, ekonominio atsiperkamumo bei efektyvumo, įvairių elektros energijos gamybos būdų suderinamumo ir darnios plėtros“, – sako Valdas Sutkus, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas. Energetikos ministras patvirtino šios problemos svarbą ir akcentavo, kad socialinių partnerių nuomonė ir pasiūlymai yra itin svarbūs šiame etape. Sutarta organizuoti susitikimą ir diskusiją tarp darbo grupės, svarstančios Nacionalinės energetikos strategiją, bei LVK atstovų.  

LVK Energetikos ir aplinkos komisijos pirmininkas Paulius Koverovas akcentavo, kad saulės energetikos bei kitų atsinaujinančios energijos rūšių rėmimo tvarka yra sudėtinga, neefektyvi ir neleidžianti išnaudoti visų galimų finansavimo šaltinių. UAB „BOD Group“ atstovai pabrėžė, kad pagal galiojančią ES direktyvą nuo 2020 m. pabaigos visi statomi pastatai turėtų būti aukščiausio energetinio efektyvumo. „Todėl būtų tikslinga apsvarstyti galimybę derinti atsinaujinančios energetikos plėtrą kartu su būsto renovacijos programa. Pagrindinė saulės energetikos plėtra turėtų būti orientuota į ant pastatų montuojamas ar į pastatus integruojamas sistemas. Tokių projektų finansavimas turėtų būti remiamas ne iš supirkimo tarifų, o tiesioginių investicijų paramos pavidalu, taip išnaudojant ES fondų galimybes ir gerinant jų įsisavinimą“, – sakė Vladas Sakalauskas, UAB „BOD Group“ direktorius. Ministras šį pasiūlymą įvertino itin pozityviai, kaip vieną iš realių būdų efektyviai panaudoti ES lėšas ir, nepažeidžiant sinergijos tarp skirtingų priemonių bei neužkeliant tarifų, paskatinti šią energetikos vystymosi kryptį Lietuvoje.

LVK išsakė tvirtą poziciją dėl skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos. „Jeigu pasitvirtintų preliminarūs duomenys, pagal kuriuos Lietuvos žemės gelmėse esančių skalūnų dujų Lietuvai pakaktų 30 – 40 metų poreikiui, turėtų  būti peržiūrėta visa dujų sektoriaus strategija, įskaitant galimybę eksportuoti dujas per SGD terminalą. Konfederacijai susirūpinimą kelia tai, jog šiandien, dėl skalūnų dujų konkurso vykstančių ginčų metu, net nėra analizuojama, kaip skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba prisidėtų tiek prie energetinio saugumo užtikrinimo, tiek prie Lietuvos ekonominės būklės gerinimo, naujų darbo vietų kūrimo, investicijų į infrastruktūrą skatinimo, valstybės biudžeto pajamų“, – sakė P. Koverovas. Ministras užtikrino, kad Vyriausybė šį projektą rems, jeigu bus pavirtinas jo ekonominis naudingumas bei aplinkosauginis saugumas.  
   
Kalbant apie šilumos ūkio reguliavimą, LVK rekomendavo nustatyti prioritetą kombinuotai šilumos ir elektros energijos gamybai. Šilumos gamybos pajėgumų didinimas yra akivaizdus trukdis, užkertantis kelią gerokai efektyvesnei šilumos ir elektros energijos gamybai termofikaciniu režimu, nes bus patenkinamas šilumos gamybos poreikis, o termofikacinėse elektrinėse pagamintos šilumos nebus galima panaudoti. J. Neverovičius sutiko, kad šilumos ūkis iki šiol nėra iki galo ištyrinėta sritis, o Ministerija neturi konkrečios koncepcijos. Vyriausybės prioritetinė sritis šiuo klausimu – vietinio biokuro panaudojimo didinimas. Ministerijoje sudaryta darbo grupė ruošia specialią programą, kuri aprėps biokuro gamybą, konkurencingą prekybą ir suvartojimą.  

LVK tęsia susitikimų ciklą su naujosios Vyriausybės nariais. Konfederacijos atstovai  jau susitiko  su Susisiekimo, Aplinkos, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Ūkio, Teisingumo ministerijų vadovais bei Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičium. Po susitikimų su Vyriausybės atstovais LVK paruošia pasiūlymus ir rekomendacijas ministerijoms pagal jų veiklos sritis, konfederacijos atstovai deleguojami į įvairias darbo grupes.

Panašūs įrašai