Suprasti savo atsakomybę prieš visuomenę ir jai atiduoti duoklę privalo kiekvienas verslas. Tuo įsitikinęs socialinės įmonės „Smiltainis ir ko“ vadovas Aivaras Šidla. Šiais metais už sprendimą atsigręžti į neįgaliuosius, socialinę atskirtį patiriančius vaikus bei aplinkos apsaugą įmonei buvo įteiktas Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) „Socialiai atsakingo verslo“ apdovanojimas.
A.Šidlos filosofija paprasta: svarbiausia vertybė yra žmogus, todėl jam ir reikia skirti didžiausią dėmesį. Gražiais žodžiais tai nesibaigia, o išvirsta į jau tradicija tampančius bendrovės socialinės atsakomybės projektus – pradedant talentingų vaikų rėmimu, baigiant piešimo pamokomis žmonėms su negalia.
Kaip pasakoja vienam didžiausių Lietuvoje produktų iš popieriaus ir kartono gamintojui „Smiltainis ir ko“ vadovaujantis A. Šidla, socialiai atsakingu gali būti tik tvirtą vertybinį pagrindą turintis verslas.
„Įmonės efektyvumo didinimas ir inovacijų diegimas yra be galo svarbu. Tačiau nereikia pamiršti ir to, kad mes visi šiame pasaulyje esame susiję įvairiausiais ryšiais. Todėl verslas privalo dalį savo resursų nukreipti ir į aplinkos gerbūvio didinimą. To ypač turi nepamiršti specialią misiją vykdančios tokios socialinės įmonės, kaip mūsų.
Taip verslas ne tik prisidės prie laimingesnės visuomenės kūrimo, bet ir gaus teigiamą grąžą pats: ne vienas atliktas tyrimas patvirtino, kad socialiai atsakingas įmones labiau vertina ne tik visuomenė, bet ir patys jose dirbantys žmonės“, – pastebi A. Šidla ir duoda konkretų pavyzdį.
Šiuo metu daugiau nei pusė „Smiltainis ir ko“ darbuotojų yra neįgalieji. Jie, kaip niekas kitas, puikiai supranta paramos silpnesniesiems būtinybę. Todėl jų požiūris į įvairiausias bendrovės paramos iniciatyvas ir jų formas – itin teigiamas ir entuziastingas. O prie kai kurių iš šių iniciatyvų fiziškai prisideda ir patys darbuotojai.
Piešti moko ir ligoninėse
Pasak A. Šidlos, galima išskirti dvi pagrindines įmonės vykdomų socialinių iniciatyvų formas: tai parama norintiesiems išmokti piešti ir talentingų vaikų rėmimas ugdymo produkcija. Kaip visa tai pasireiškia praktikoje?
„Mūsų tikslas yra toks, kad piešti galėtų visi, kas tik nori. Bet norint tai daryti yra reikalingos tam tikros žinios. Būtent piešimo pamokų organizavimas vaikų namuose, ligoninėse ar specialiosiose mokyklose ir yra mūsų būdas su piešimo pasauliu supažindinti kuo daugiau vaikų su negalia ir be jos, o taip pat ir negalią turinčių suaugusiųjų.
Esame užsibrėžę kas ketvirtį įgyvendinti bent po vieną tokį mokymo renginį. Tiesa, netolimos ateities planuose yra ir specialios tokiems renginiams skirtos erdvės atidarymas. Jai atvėrus duris, įvairios piešimo pamokos galėtų būti organizuojamos ir kas mėnesį“, – tikino „Smiltainis ir ko“ vadovas.
Štai praėjusių metų gruodį įmonės kolektyvas nudžiugino Lietuvos SOS vaikų kaimo dienos centrą. Pastarajame buvo surengta dailės pamoka socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams, kurios metu mažiausieji ne tik mokėsi piešimo paslapčių, bet ir karpė bei klijavo.
O jau šįmet, kovo viduryje, dailės pamoka buvo suorganizuota ir specialiųjų poreikių turintiems vaikams Vilniaus Šilo specialiojoje mokykloje. Čia ją vedė tikras įkvėpimo šaltinis – po patirtos stuburo traumos nebevaikštantis sportininkas Mindaugas Baltuška, sau keliantis pačius įvairiausius iššūkius.
Remia ir būsimąją Meilutytę?
Dar viena bendrovės paramos dalis nuolat pasiekia talentingus vaikus. Juos bendrovė aprūpina savo pasididžiavimu – gaminamomis ugdymo priemonėmis. Tai ir piešimo bloknotai, ir sąsiuviniai, spalvotas popierius, aplankai ar segtuvai.
„Štai nuo 2019 m. pradėjome remti daugkartinę Lietuvos vaikų plaukimo čempionę Smiltę Plytnikaitę, kuri iš „Smiltainis ir ko“ darbuotojų rankų jau gavo jų pagamintų daugybė skirtingų mokyklinių prekių.
Tai mūsų būdas padrąsinti Smilę ir toliau siekti geriausių rezultatų tiek plaukimo baseine, tiek ir mokyklos suole. Tikime, kad vieną dieną ji gali tapti antrąją Rūta Meilutyte“, – sako A. Šidla.
Minėta įmonės produkcija praėjusių metų gruodį, prieš pat didžiąsias metų šventes, buvo padovanota ir dešimčiai skirtingų sostinės mokymų įstaigų, ugdančių skirtingo amžiaus vaikus iš socialiai pažeidžiamų šeimų ir neįgaliuosius: specialiesiems darželiams, neįgaliųjų ir vaikų dienos centrams, gimnazijoms ir mokykloms. Paskaičiuota, kad bendra šios paramos rinkos vertė siekia kelis tūkstančius eurų.
Tačiau apsiriboti minėtais projektais socialinė įmonė nežada. Ji jau apsisprendė iki 2020 m. pasirinkti socialinį projektą arba partnerį, kuriam skirtų tam tikrą procentą nuo už parduotą „Smiltainis ir ko“ produkciją gautų lėšų. Na, o dar tolimesnėje ateityje žada įsteigti ir specialią dailės srities stipendiją.
„Jau dabar kasmet steigiame prizus dailininko, meninių iliustracijų autoriaus Andriaus Seselsko organizuojamo vaikų piešinių konkurso „Pieštukas“ laimėtojams ir dalyviams. Tad, kodėl ateityje neįsteigus ir atskiros dailės stipendijos?“, – mąsto A. Šidla ir priduria, kad tokie sprendimai yra užkoduoti įmonės DNR – galvoti apie kitus ir stengtis jiems padėti.