Per 2023 m. pirmąjį pusmetį antstoliai kreditoriams sugrąžino 139 mln. eurų skolų. Tai 28 proc. daugiau, negu 2022 m. sausio-birželio mėnesiais. 27,7 mln. eurų sugrąžinta valstybės institucijoms, 111,3 mln. eurų – privatiems fiziniams ir juridiniams asmenims.

Nuo šių metų pradžios iki liepos 1 d. antstolių kontorose užbaigta 121 tūkst. vykdomųjų bylų, iš kurių 60 proc. įvykdyta visa apimtimi. Šiais atvejais kreditoriai atgavo visas reikalautas skolas.

Pasibaigus pandemijos sukeltiems staigiems svyravimams, bendras naujų skolų srautas pastaruoju metu išlieka stabilus.  Antstolių informacinės sistemos duomenimis, per šešis šių metų mėnesius antstoliams pateikta 110,1 tūkst. naujų reikalavimų išieškoti skolas. Šis rodiklis tik 0,7 proc. didesnis už buvusį atitinkamu 2022 m. laikotarpiu. Skaičius fizinių asmenų, dėl kurių neįvykdytų prievolių kreditoriams tenka kreiptis į antstolius, taip pat išlieka panašus: tokių skolininkų per pirmąjį 2023 m. pusmetį buvo 60 475, arba 0,7 proc. mažiau, palyginti su 2022 m. pirmuoju pusmečiu.

Tačiau naujų skolų struktūroje matyti ryškių pokyčių. Rekordiškai – net 38 proc. – padaugėjo naujų reikalavimų išieškoti išlaikymą (vadinamuosius alimentus). To priežastis – išlaikymą mokančių asmenų vengimas indeksuoti periodines išmokas ir mokėti gerokai didesnes sumas.  Nuo 2023 m. vasario 1 d. taikomas vartotojų kainų indeksas dėl dviženklės infliacijos yra padidintas iki 121,7, todėl ir fiksuotu dydžiu (pinigais) nustatytos išlaikymo išmokos turi būti didinamos 21,7 proc. Kai geranoriškai susitarti dėl indeksavimo nepavyksta, išieškotojams (kurių didžioji dalis – vaikus auginančios motinos) tenka kreiptis pagalbos į antstolius.

Pastebimai padaugėjo reikalavimų išieškoti laiku nesumokėtas administracines baudas. Šių metų sausio-birželio mėnesiais antstoliams pateikta 42,4 tūkst. šios kategorijos vykdomųjų dokumentų, arba 9,4  proc. daugiau, negu per pirmąjį 2022 m. pusmetį.

Bendra suma skolų, dėl kurių kreditoriai kreipėsi į antstolius,  per šių metų pirmąjį pusmetį sudarė 274, 4 mln. eurų. Palyginti su 2022 m. pirmojo pusmečio duomenimis, naujų reikalaujamų skolų suma sumažėjo 6 proc. Antstolių pastebėjimu, pastaruoju metu rečiau kreipiamasi dėl penkiaženklių ar šešiaženklių skolų. Brangstančio nekilnojamojo turto savininkams finansiškai naudingiau  patiems parduoti tokį turtą ir su savo kreditoriais atsiskaityti savarankiškai, o ne laukti priverstinio realizavimo proceso. Per šešis pirmuosius 2023 m. mėnesius iš varžytynių parduoti tik 463 praskolinto turto objektai, arba 41 proc. mažiau, negu per atitinkamą 2022 m. laikotarpį.

Iš viso 2023 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos antstolių kontorose buvo vykdoma 1,6 mln. įvairiais laikotarpiais pradėtų priverstinio sprendimų vykdymo procesų. Tarp jų – 821 tūkst. procesų, pradėtų pagal valstybės institucijų reikalavimus ir 759,2 tūkst. procesų, kuriuos inicijavo privatūs fiziniai ir juridiniai asmenys.

Šiuo metu Lietuvos priverstinio sprendimų vykdymo sistemoje dirba 108 antstoliai ir daugiau kaip 600 samdomų darbuotojų (antstolių padėjėjų, teisininkų, administratorių ir kitų). Veikia 93 antstolių kontoros ir 8 antstolių kontorų skyriai.

Panašūs įrašai